Якщо Вас зупинила поліція

ЯКЩО ЗУПИНИЛИ ВАШЕ АВТО. Якщо вас зупинили на дорозі з проханням відкрити багажник для огляду, співробітник поліції повинен повідомити про причину такої зупинки і скласти протокол про підозру у вчиненні злочину. В іншому випадку, у нього немає підстав просити вас робити це – він може лише заглянути в салон.

Підставою для зупинки авто можуть бути:

– порушення ПДР;

– очевидні ознаки технічної несправності авто;

– причетність водія або пасажирів до скоєння ДТП, кримінального або адміністративного правопорушення;

– якщо необхідно залучити водія до надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або поліцейським;

– якщо спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі створює небезпеку на дорозі;

– якщо транспортний засіб знаходиться в розшуку.

ЯКЩО ВАС ЗУПИНИЛИ НА ВУЛИЦІ. На прохання пред’явити документи ви не зобов’язані передавати їх поліцейському в руки. Досить розкрити і підняти так, щоб всі дані були видні. У відповідь на зупинку вас поліцейським, ви також можете вимагати співробітника поліції пред’явити його посвідчення. До речі, для такої «зупинки» на вулиці повинні бути вагомі підстави:

– підозра, що ви перебуваєте в розшуку;

– зробили або мають намір вчинити правопорушення;

– перебуваєте на території, що охороняється або в зоні надзвичайної події.

При цьому ви маєте право зберігати мовчання і не свідчити проти себе.

ЯКЩО ВАМ ЗАГРОЖУЄ ЗАТРИМАННЯ. Без рішення суду співробітники поліції можуть затримати вас тільки в разі, якщо вас застали безпосередньо в момент вчинення злочину або ж відразу після цього. Причому термін затримання в такому випадку не може перевищувати 72 години.

Вам повинні роз’яснити підстави для затримання, розповісти про право на адвоката, медичну допомогу, право давати показання або ж відмовитися від дачі показань. Крім того, в разі затримання ви маєте право повідомити родичів про ваше затримання і місце перебування.

Під час затримання може проводитися особистий огляд, огляд речей і вилучення речей та документів, але при цьому всі дії повинні бути зафіксовані в протоколі, який ви маєте право не підписувати без присутності свого адвоката (державного захисника).

ЯКЩО ВАС ПРОСЯТЬ ПРОЇХАТИ У ВІДДІЛЕННЯ ПОЛІЦІЇ. Якщо співробітник поліції наполягає на поїздку до відділення, то він зобов’язаний повідомити про те, в чому конкретно вас підозрюють. Якщо з боку поліцейського ваші права дотримані, відмовляти в поїздці або сперечатися не варто – це може бути розцінено як опір співробітникам правоохоронних органів, що загрожує арештом.

Однак перш ніж їхати до відділення, здзвонитеся з адвокатом або з кимось із рідних і повідомте, хто саме (ПІБ, звання, номер значка), на якому автомобілі (номер) і в яке відділення вас забирає.

ЯКЩО ВАС ВЖЕ ЗАТРИМАЛИ. Якщо вас вже затримала поліція, то ви маєте право на побачення з захисником (адвокатом) один на один до допиту. Якщо адвоката у вас немає, то вам повинні надати державного захисника.

На допиті повинен бути присутнім адвокат, а сам допит не може тривати більше восьми годин (з перервами кожні дві години) і може бути зафіксований на відео, фото- і аудіоносій вами або вашим адвокатом.

Поділитись

Поделиться в facebook
Поделиться в twitter
Поделиться в linkedin
Вход


Надішліть запит
на консультацію