Якщо Ваше авто зупинила поліція

Восени 2015 року в Україні поетапно спочатку в окремих містах а пізніше по всій Україні Національна поліція змінила ДАЇ (що було ліквідоване) та приступила до регулювання дорожнього руху і здійснення контролю за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі (згідно п. 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію»). Крім цього, вона видає дозволи на рух окремих категорій транспортних засобів; у випадках, визначених законом, видає та погоджує дозвільні документи у сфері безпеки дорожнього руху (водійські посвідчення і інші; п. 13 ч. 1 ст. 23 ЗУ «Про Національну поліцію»).

Слід підкреслити, що всі дії кожен поліцейський на сьогоднішній день здійснює на підставі застарілого (читай юридично недіючого) наказу Міністерства внутрішніх справ України від 27 березня 2009 року № 111 «Про затвердження Інструкції з питань діяльності підрозділів дорожньо-патрульної служби Державтоінспекції МВС» зі змінами та доповненнями (надалі скорочено іменуватиметься Наказ № 111), оскільки підрозділи ДАЇ МВС вже повністю ліквідовані, а вказаний Наказ № 111 не перевиданий МВС України стосовно регулювання дій саме поліцейських, про яких у «старому» Наказі № 111 взагалі не йдеться ні слова, а ним регулюються дії саме вже неіснуючих працівників міліції неіснуючої «служби Державтоінспекції МВС». Тому всі нижче приведені правила спілкування з поліцейськими юридично умовні (тобто будь-які з них можуть бути обґрунтовано оскаржені в судах) та їх приведено лише для приблизного орієнтування у правовідносинах з «новими поліцейськими», крім тих дій, які прямо врегульовані новим Законом України «Про національну поліцію».

1. Вас зупинив поліцейський

Слід віднестись дуже серйозно та є достатньо надзвичайною подією для водія та його пасажирів зупинка транспортного засобу поліцейським, яка здійснюється жезлом, а у виняткових випадках – жестом руки. При цьому поліцейський спочатку вказує на транспортний засіб, який повинен зупинитися, а потім – на місце, де йому слід зупинитися (п. 27.3. Наказу № 111).

Законом (п. 1-9 ч. 1 ст. 35 ЗУ «Про Національну поліцію») визначено вичерпний перелік випадків, які дають право співробітнику поліції зупинити транспортний засіб, a саме:

1) якщо водій порушив Правила дорожнього руху;

2) якщо є явні ознаки, що свідчать o технічної несправності транспортного засобу;

3) якщо є інформація, яка свідчить o причетності водія або пасажирів транспортного засобу до скоєння ДТП, кримінального чи адміністративного правопорушення, або якщо є інформація, що свідчить про те, що транспортний засіб або вантаж можуть бути об’єктом або знаряддям вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального або адміністративного правопорушення;

4) якщо транспортний засіб перебуває в розшуку;

5) якщо необхідно здійснити опитування водія чи пасажирів про обставини скоєння ДТП, кримінального чи адміністративного правопорушення, свідками якого вони є або могли бути;

6) якщо необхідно залучити водія транспортного засобу для надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або поліцейським, або як свідка при оформленні протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів дорожньо-транспортних пригод;

7) якщо уповноважений орган державної влади прийняв рішення про обмеження або заборону руху;

8) якщо спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху;

9) порушення порядку визначення і використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв.

 

У будь-якому випадку співробітник поліції зобов’язаний проінформувати водія прo конкретну причину зупинки ним транспортного засобу з детальним описом підстави зупинення, визначеної у вищевказаних пунктах частини 1 статті 35 ЗУ «Про національну поліцію». На вимогу поліцейського зупинку слід проводити з дотриманням вимог Правил дорожнього руху (згідно п. 2.4 ПДР), хоча слід зазначити, що хоча в ЗУ «Про національну поліцію» йдеться про необхідність застосування та дотримання поліцією та учасниками дорожнього руху ПДР, проте в самих ПДР таки немає жодного посилання на їх юридичний взаємозв’язок саме з ЗУ «Про національну поліцію», що знову вносить все ж сумніви в законності застосування поліцією ПДР. Тобто єдине, що юридично безсумнівно, це те, що поліція має законне право діяти в рамках ЗУ «Про національну поліцію», а от щодо застосування нею Наказу № 111 та ПДР – то такі дії юридично сумнівні та фактично не відповідають вимогам права та не можуть бути визнані законними судами у випадках судових конфліктів між сторонами – необхідно було б вносити відповідні зміни до названих актів законодавства (чи приймати нові по даній темі) щоб не порушувати букви закону.

У будь-якому випадку не поспішайте «кидатися в обійми поліцейським», вибігаючи з автомобіля, поки не з’ясуєте його намірів. При наявності аудіо-, відео-фіксуючого пристрою (відеореєстратор, відеокамери, диктофону чи мобільного телефону з відповідними технічними можливостями тощо) – зразу ж увімкніть пристрій на відео чи аудіо запис – це явно стане в пригоді як надійний доказ при можливих конфліктних ситуаціях з поліцейськими. Тобто з автомобіля не виходьте, a почекайте співробітника поліції, перебуваючи в автомобілі. Фіксатори дверей встановіть в нижнє положення, для спілкування частково опустіть скло водійських дверей, адже вас зупинити може хто завгодно, в тому числі шахрай у поліцейській формі чи навіть переодітий злочинець.

Зафіксуйте на відеозапис автомобіль, на якому несе службу поліцейський. У разі знаходження поблизу інших зупинених транспортних засобів, водіїв або пасажирів – зафіксуйте їх і запишіть номерні знаки цих транспортних засобів з метою встановлення потенційних свідків на випадок майбутніх вірогідних спірних правовідносин c поліцією.

У відповідності з пунктом 27.4. Наказу № 111 (як вказано вище, який не зовсім юридично чинний на даний час, а напряму ЗУ «Про національну поліцію» щодо даного конкретного моменту – не врегульовано) поліцейський може запросити водія вийти з автомобіля тільки:

– з метою усунення технічної несправності транспортного засобу або порушень правил перевезення вантажів;

– коли є достатні підстави вважати, що водій знаходиться в стані сп’яніння; – коли водій або пасажири підозрюються у скоєнні злочину;

– коли необхідно участь водія в оформленні документів або наданні допомоги іншим учасникам дорожнього руху.

Якщо поліцейський змусив Вас зупинитися в одному з місць, заборонених для зупинки (п. 15.9. ПДР) – зафіксуйте об’єкти, розташовані біля Вас, таким чином, щоб можна було ідентифікувати місце розташування Вашого автомобіля.

Зупиняти транспортні засоби в місцях, заборонених ПДР (крім залізничних переїздів), поліцейський має право лише у виключних випадках (достатні підстави вважати, що водій знаходиться в стані сп’яніння, підозрюється у скоєнні злочину, залишив місце ДТП, створює аварійні ситуації іншим учасникам руху, – згідно пункту 12.11. «не зовсім чинного щодо нових поліцейських» Наказу № 111).

 

2. Як вести бесіду c поліцейським на дорозі?

Під час зупинки транспортного засобу поліцейський зобов’язаний без затримки підійти до водія, а не змушувати його витрачати час (п. 27.4. «не зовсям чинного для нових поліцейських» Наказу № 111). Уважно вислухайте і зафіксуйте звернення до вас співробітника поліції, оскільки недотримання такої процедури є протиправним. Під час звернення до водія поліцейський зобов’язаний: привітатися; чітко і зрозуміло назвати свою посаду, звання та прізвище; повідомити o причину зупинення транспортного засобу, викласти суть свого звернення, суть скоєного правопорушення у випадку його вчинення. На вимогу учасника дорожнього руху поліцейський зобов’язаний пред’явити своє службове посвідчення (згідно частини 3 статті 18 ЗУ «Про Національну поліцію»).

Поліцейський має право висловити вимогу про пред’явлення водієм:

a) посвідчення на право керування транспортним засобом;

б) реєстраційного документа на транспортний засіб;

в) поліса (сертифіката) обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів для перевірки (згідно пунктів 14.7., 27.2. «нечинного» Наказу № 111 та підпункту “a” п. 2.4. «умовно чинних» ПДР), якщо водій згідно інших законів України не звільнений від обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (наприклад, учасники бойових дій чи інші категорії).

Названі документи надавати у руки поліцейського не обов’язково, достатньо показати в розгорнутому вигляді. Вимога працівника поліції передати йому в руки документи протиправна (згідно абзацу 2 частини 2 статті 16 ЗУ «Про дорожній рух»; підпункт “a” пункту 2.4. ПДР).

Перед тим, як пред’явити свої документи, бажано попередньо правомірно вимагати у поліцейського пред’явити службове посвідчення, в ході чого ретельно зафіксувати його дані (проговорити вголос на аудіо- чи відео- запис чи записати на папері). Тобто з посвідчення бажано переписати прізвище, ім’я, по батькові, звання, посаду для можливого оскарження дій в прокуратурі або в суді, також уточнити причину зупинки і суть скоєного правопорушення. Не забудьте записати номер нагрудного знака працівника, що також може вам знадобитися для його ідентифікації (його не можна приховувати або яким-небудь чином перешкоджати прочитання інформації на ньому і фіксування такої з допомогою технічних засобів – згідно частини 3 статті 20 ЗУ «Про Національну поліцію»).

У взаєминах c учасниками дорожнього руху співробітникові поліції забороняється: звертатися на “ти”; використовувати погрозливі чи ображаючі жести; допускати при спілкуванні зневажливий тон, грубість, неввічливе викладення зауважень, вирази або репліки, які ображають людську гідність, погрози; пред’являти безпідставні звинувачення (згідно пункту 17.2. Наказу № 111).

Зверніть увагу чи відповідають записам у посвідченні поліцейського його прізвище, звання та назва посади тим даним, які назвав поліцейський при усному зверненні, особливу увагу зверніть чи не закінчився термін дії його посвідчення.

У разі виявлення невідповідності або закінчення терміну дії посвідчення, вимоги такого працівника не виконуйте, негайно телефонуйте черговому поліції за телефоном 102 і на телефон довіри (телефони є на сайті МВС та бажано його мати заздалегідь). Можливо такий “поліцейський” є просто шахраєм у формі, який таким чином заробляє гроші, що є злочином, передбаченим ст. 390 Кримінального кодексу України.

 

3. Співробітники поліції хочуть здійснити огляд Вашого автомобіля

Відповідно до підпункту “в” пункту 2.4. ПДР на вимогу працівника поліції водій повинен дати можливість оглянути транспортний засіб, але відповідно до законодавства за наявності на те законних підстав.

Крім ПДР, право працівникам правоохоронних органів оглянути в певних випадках ваш автомобіль надається також низкою норм КУпАП, ЗУ «Про Національну поліцію”, ЗУ «Про заходи протидії…» тощо. Однак жодна з цих норм не визначає межі такого огляду (оглянути автомобіль зовні, оглянути салон автомобіля, в тому числі важкодоступні місця). Така невизначеність працівниками поліції, як правило, тлумачиться в свою користь.

Більш того, новий Закон «Про Національну поліцію» встановлює додаткову форму огляду – так звану “поверхневу перевірку”, якій також можуть піддаватись не лише громадяни, як фізичні особи, але й піддаються транспортні засоби. В такому випадку поліцейський має право вимагати відкрити кришку багажника і/або двері салону (ч. 5 ст. 34 ЗУ «Про Національній поліцію»). Але ви все одно самостійно показуєте поліцейському вміст особистих речей або транспортного засобу.

Крім того, майте на увазі, що «поверхнева перевірка» відрізняється від «обшуку» та від схожої кримінально-процесуальної дії «огляду» (який здійснюється виключно аналогічно за правилами обшуку) тим, що при «поверхневій перевірці» активні дії здійснюються лише вами особисто (наприклад, ви самостійно відкриваєте багажник, двері салону, демонструєте закриті місця салону, речі з сумок та інше), виконуючи вимоги поліцейського, a він в свою чергу лише спостерігає за вашими діями і речами, ні до чого не торкаючись руками.

За результатами процесуальної дії – обшуку чи огляду обов’язково складається процесуальний документ – протокол, один примірник якого поліцейські вам зобов’язані обов’язково надати.

Але, якщо це “поверхнева перевірка”, грань між якою та обшуком чи оглядом відрізнити в цьому випадку складно, протокол не складається, такі дії, на жаль, ніяким чином не фіксуються (крім вашої відео зйомки).

Слід зауважити, що за загальними правилами Кримінально-процесуального кодексу України процесуальний обшук чи огляд може відбуватись виключно лише на підставі ухвали слідчого суддя, і лише в невідкладних випадках, як то:

1) рятуванням життя людей та цінного майна під час надзвичайних ситуацій;

2) безпосереднім переслідуванням осіб, підозрюваних у вчиненні злочину;

3) припиненням злочину, що загрожує життю осіб, які знаходяться в житлі або іншому володінні.

 

Тобто, якщо ви точно переконані, що ніякого злочину чи іншого правопорушення не вчиняли, то можете застосувати наступну тактику своєї поведінки у випадку, якщо не бажаєте щоб щодо вас чи вашого автомобіля було застосовано безпідставну “поверхневу перевірку” (обшук чи огляд).

Так, в такому разі необхідно твердо заявити вголос (звичайно бажано під ваш відеозапис») поліцейському, що ви заперечуєте проти проведення “поверхневої перевірки”, обшуку та огляду, а з метою захисту своїх інтересів вимагаєте офіційного затримання якщо у поліцейського є на те підстави з проведенням всіх необхідних процесуальних дій, в тому числі процесуального огляду чи обшуку і чітко вказати, що «якщо я не затриманий, то продовжую свій рух без обмежень» та намагатись культурно пройти до свого місця водія і як ні в чому не бувало продовжити рух автомобілем, якщо поліцейські не зобов’яжуть чи не примусять вас до іншого.

Така дія необхідна для того, що по-перше, якщо у поліцейських немає ніяких законних підстав вас затримувати, то вони скоріш за все обескуражені вашими впевненими діями просто вас відпустять без проведення принизливих процедур, щоб не витрачати марно свого часу та не наражатись на грамотні можливі скарги; а якщо ж навіть відбудеться протилежне, то, по-друге, у вас буде додатковий захист, що всі дії будуть проводитьсь офіційно, будуть складатись відповідні письмові протоколи, на яких ви зможете та маєте право в ході короткого свого письмового пояснення виразити про те, чому на вашу думку дії поліцейських щодо вас безпідставні та незаконні.

Але в такому випадку вам бажано (чи навіть необхідно) мати попередню домовленість із своїм адвокатом на такі ситуації (а бажано мати попередньо укладений з ним письмовий договір) та зразу після вашого офіційного затримання (усно вказаного поліцейським, чи після одівання наручників чи після офіційного оформлення відповідного окремого протоколу затримання) вимагати негайної можливості зв’язатись з своїм адвокатом по телефону, на що у вас є процесуальне право та далі вчиняти по узгодженню з адвокатом. Лише в такому разі ви будете найбільш захищені від незаконних дій, а всім діям поліцейських (враховуючи ще й можливий відеозапис) буде дано належну правову оцінку та крім того, у вас буде право та докази на відшкодування через суд причинених збитків (в тому числі і моральних) неправомірними діями поліцейських.

При цьому, наголошується, що ви не повинні відмовлятись виконувати всі законні вимоги поліцейських (хоча б тому, що вони можуть застосувати до вас силові прийоми, кийки чи навіть вогнепальну зброю), а лише маєте право намагатись психологічно відкрито демонструвати, що ви не опасаєтесь їх, оскільки не є правопорушником та впевнено відмовляєтесь принизливо виконувати їх вимогу на добровільне відкривання перед ними дверей свого автомобіля чи багажника під час так званої безпідставної “поверхневої перевірки” (хай самі відкривають, якщо захочуть, але вже з процесуальним офіційним оформленням такої дії, що вже буде називатись ніяк не “поверхнева перевірка”, а процесуальний обшук чи огляд). Тобто не можна ж самому вірити в те, що хтось (навіть поліцейський) може насильно заставити вашу руку активно смикати за клямку, якщо ви того не бажаєте, або якщо він захоче заставити вас робити інші незаконні дії, наприклад, зав’язати шнурки на його взутті, побити чи душити когось тощо?

 

Справжньою новелою у нашій нелегкій водійській справі являється те, що вже не потрібно «бігати» за інспектором, після зупинки авто, але бажано самому при цьому знімати усе, що відбувається на відео із звукозаписом з вимогою до поліцейського представитись та пояснити причину зупинки. Також все відбувається ще й за новими правилами, а саме: екіпажі працівників поліції обладнанні як фронтальними так і боковими спецзасобами (тобто відеокамерами із звукозаписом) які призначенні для фіксування події, які відбуваються за бортом екіпажу. Також біля нагрудного знаку працівника поліції розміщено особисту відеокамеру яка фіксує на відео із звукозаписом увесь процес, що відбувається в режимі наживо. А тому не варто вдаватися до старих звичок пропозиції дачі поліцейським неправомірної вигоди (що по-старому іменувався “хабар”), оскільки можна ненароком отримати можливість познайомитись із нормами не лише адміністративного права (простого штрафу), але й “тюремного” кримінального права, адже – сама лише пропозиція неправомірної вигоди чи фактичне надання такої – це також окремий кримінальний корупційний злочин, який достатньо жорстко карається згідно КК України (а відеодокази поліції в такому разі будуть більш ніж достатніми!). Хоча корисною з відеофіксації поліцією є унікальна можливість переглянути на відео (в тому числі і самому водієві) всі неперевершені автоманеври, які законодавець називає порушенням правил дорожнього руху, які у свою чергу можуть призвести до притягнення до суттєво відчутної адміністративної відповідальності, якщо не мати заздалегідь укладеного договору з кваліфікованим адвокатом, який допоможе тактично грамотно пройти цей «тернистий» шлях з мінімальними втратами чи й без них зовсім, якщо поліцейські незаконно допускали непомітні для нефахівця порушення процедури чи безпосередньо вимог матеріального права. Таким адвокатом є адвокат Владислав Лаєвський.

Поділитись

Поделиться в facebook
Поделиться в twitter
Поделиться в linkedin
Вход


Надішліть запит
на консультацію