ПРАВИЛА СПІЛКУВАННЯ З ПОЛІЦІЄЮ НА ДОРОЗІ: ПРАВА ТА ОБОВ’ЯЗКИ СТОРІН

Якщо на дорозі Вас зупинила патрульна поліція, важливо знати свої права і обов’язки при перевірці і дотримуватися простих правил поведінки, які позбавлять Вас від можливих неприємностей з правоохоронцями.

Кожен водій захищений законом від неправомірних дій з боку патрульної поліції, тому має право вимагати по відношенню до себе шанобливого ставлення і дотримання всіх передбачених правил при проведенні перевірки.

У своїй діяльності патрульна поліція керується Конституцією України, законами України «Про Національну поліцію», «Про дорожній рух», наказом МВС від 27.03.2009 № 111 «Про затвердження Інструкції з питань діяльності підрозділів дорожньо-патрульної служби Державтоінспекції МВС» і Правилами дорожнього руху, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306. Ці нормативні акти визначають права і обов’язки сторін на дорозі, а також порядок проведення перевірки поліцією.

Співробітники поліції мають право зупинити Вас у виняткових випадках, передбачених статтею 35 закону України «Про Національну поліцію», а саме: – якщо ви не дотримались Правил дорожнього руху; – якщо є очевидні ознаки технічної несправності автомобіля; – якщо є інформація, яка свідчить про причетність водія або пасажирів транспортного засобу до скоєння ДТП, кримінального або адміністративного правопорушення, або якщо є інформація, що свідчить про те, що транспортний засіб або вантаж можуть бути об’єктом або знаряддям скоєння дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення; – якщо транспортний засіб перебуває в розшуку; – якщо необхідно здійснити опитування водія чи пасажирів про обставини скоєння ДТП, кримінального або адміністративного правопорушення, свідками якого вони є або могли бути; – якщо необхідно залучити водія транспортного засобу до надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або поліцейським, або як свідка при оформленні протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів дорожньо-транспортних пригод; – якщо уповноважений орган державної влади прийняв рішення про обмеження або заборону руху; – якщо спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху; – порушення порядку визначення та використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв.

Відповідно до пункту 27.3 наказу МВС від 27.03.2009 № 111 (далі – Наказ), зупинка транспортного засобу здійснюється жезлом, а у виняткових випадках – жестом руки. При цьому поліцейський спочатку вказує на транспортний засіб, який повинен зупинитися, а потім – на місце, де йому слід зупинитися. Пунктом 27.4 Наказу передбачено, що під час зупинки транспортного засобу поліцейський зобов’язаний без затримки підійти до водія, а частиною третьою статті 18 Закону України «Про Національну поліції» передбачено обов’язок поліцейського при зверненні до водія назвати своє прізвище, посаду, спеціальне звання і на вимогу водія пред’явити службове посвідчення, надавши можливість ознайомиться з викладеною в посвідченні інформацією, не випускаючи його з рук.

Незалежно від обставин, поліцейський зобов’язаний проінформувати водія про конкретну причину зупинки їм транспортного засобу з детальним описом підстави зупинки.

Зверніть увагу, чи відповідають прізвище, звання і посада поліцейського тим, які він назвав при зверненні, і чи не закінчився термін дії його посвідчення. Бажано запишіть всі можливі дані правоохоронця для можливого захисту своїх прав та інтересів в судовому порядку. Не забудьте записати номер нагрудного знака поліцейського, згідно з частиною третьою статті 20 Закону України «Про Національну поліції», забороняється приховувати нагрудний знак, перешкоджати прочитання або фіксування за допомогою технічних засобів інформації на ньому.

Якщо у Вас виникли обґрунтовані сумніви щодо особистості поліцейського, зверніться за допомогою за номером 102, можливо Ви маєте справу з шахраєм, якщо ж інформація про особу поліцейського відповідає дійсності, правоохоронець може вимагати пред’явити наступні документи (пункти 2.1, 2.4 Правил дорожнього руху, пункти 14.7 , 27.2 Наказу): – посвідчення водія на право керування транспортним засобом певної категорії; – реєстраційний документ на транспортний засіб; – в разі установки на автомобілі спеціальних сигнальних пристроїв – дозвіл, виданий Державтоінспекцією МВС; – на маршрутних транспортних засобах – схему маршруту та розклад руху; – на великовагових і великогабаритних транспортних засобах, а також тих які перевозять небезпечні вантажі – документацію відповідно до спеціальних правил; – поліс (сертифікат) обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. Ті, хто звільнений від обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, повинні пред’явити підтверджуючі документи. Поліцейський не має права вимагати передачі документів йому в руки, оскільки законом передбачено лише обов’язок водія пред’явити документи, надавши, таким чином, можливість ознайомиться з викладеною в них інформацією, не випускаючи їх з рук.

При спілкуванні з поліцейським пам’ятайте про його основні обов’язки, регламентовані частиною першою статті 18 Закону України «Про Національну поліції», а саме: – неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України, нормативно-правових актів, які регулюють діяльність поліції і Присяги поліцейського; – професійно виконувати свої службові обов’язки відповідно до нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов’язків, наказів керівництва; – поважати і не порушувати права і свободи людини; – надавати невідкладну допомогу; – зберігати інформацію з обмеженим доступом, яка стала йому відома у зв’язку з виконанням службових обов’язків.

Згідно з Конституцією України, людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Кожен поліцейський, будучи представником влади, повинен діяти відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, яка встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Норми Конституції є нормами прямої дії, на які Ви завжди можете послатися при спілкуванні з поліцією на дорозі. Відповідно до статті 34 Закону України «Про Національну поліцію» і пункту 2.4 Правил дорожнього руху, представники правоохоронних органів можуть вимагати дати їм можливість оглянути транспортний засіб.

Поверхнева перевірка транспортного засобу є превентивним засобом і може здійснюватися в різних формах, наприклад, візуальний огляд водія і пасажирів, проведення по поверхні одягу рукою або спеціальними технічними засобами, візуальним оглядом предмета або транспортного засобу.

Під час поверхневої перевірки транспортного засобу, водій повинен самостійно показати поліцейському зміст особистих речей або транспортного засобу, також ви можете залучити свідків для гарантії, що Ваші права не будуть порушені.

Самостійно поліцейський відкривати багажник і проникати в салон не має права – це вже не поверхнева перевірка, а обшук, і є виключно кримінально-процесуальною дією, що не входить в компетенцію патрульних служб.

Ні в якому разі не виходьте з автомобіля назустріч поліцейському поки не переконаєтеся в законності його дій, намірів, причини зупинки, а також його особистості.

При спілкуванні з поліцейським краще за все тримати руки на видному місці, двері закритими, а вікно відкритим.

Дані заходи убезпечать Вас від неправомірних дій, при цьому знімуть можливі підозри з боку патрульної поліції. Поліцейський має право вимагати вийти з автомобіля у виняткових випадках, передбачених пунктом 27.4 Наказу, а саме: – для усунення технічної несправності автомобіля або в разі порушення правил перевезення вантажу; – якщо є причини вважати, що водій в стані сп’яніння; – коли водій або пасажири підозрюються в скоєнні злочину; – коли потрібна участь водія в оформленні документів або наданні допомоги іншим учасникам дорожнього руху.

В інших випадках для розмови з поліцейським виходити з автомобіля необов’язково.

Одним з методів убезпечити себе є застосування сучасних технічних засобів. Статтею 40 Закону України «Про Національну поліції» передбачено право поліцейських на використання засобів фото- – і відеофіксації, як встановлених в патрульному автомобілі, так і закріплених на форменому одязі на видному місці. Поліцейські також можуть використовувати дані з відеореєстраторів інших учасників дорожнього руху – фактично ця норма встановлює право водія використовувати відеореєстратор для захисту своїх прав і гарантії власної безпеки.

У крайніх випадках Ви можете звернутися за юридичною допомогою до адвоката, який прибуде на місце і забезпечить дотримання Ваших прав. До цього часу необхідно залишатися на місці зупинки і чекати допомоги, ні в якому разі не вчиняючи опору і не здійснюючи спроб втекти.

Найголовніше, завжди зберігайте спокій і пам’ятайте, що закон на вашому боці.

Якщо поліцейський з будь-яких причин порушує Ваші права або діє незаконно, Ви маєте право повідомити йому про це і негайно звернутися по допомогу за номером 102, при цьому описати обставини зупинки і надати всю необхідну інформацію.

Поділитись

Поделиться в facebook
Поделиться в twitter
Поделиться в linkedin
Вход


Надішліть запит
на консультацію