ВАС ЗУПИНИЛА НА ДОРОЗІ НОВА ПОЛІЦІЯ? ПАМ’ЯТКА ВОДІЮ

Адвокат Владислав Лаєвський

1. ЧИМ ЗУПИНЯЮТЬ

Поліцейський зупиняє автомобіль виключно за допомогою:
• сигнального диска з червоним сигналом або руки, що вказує на відповідний транспортний засіб і подальше місце його зупинки;
• увімкненого проблискового маячка синього і червоного або лише червоного кольору та (або) спеціального звукового сигналу;
• гучномовного пристрою;
• спеціального табла, на якому зазначається вимога про зупинку транспортного засобу.

Зупинка автомобіля жезлом з 2017 року заборонена законом!

2. ПІДСТАВИ ЗУПИНКИ
Законом визначений вичерпний перелік випадків, які надають право працівнику поліції зупинити транспортний засіб, а саме:
• якщо водій порушив Правила дорожнього руху;
• якщо є очевидні ознаки, що свідчать про технічну несправність транспортного засобу;
• якщо є інформація, що свідчить про причетність водія або пасажирів до вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення;
• якщо транспортний засіб перебуває в розшуку;
• якщо необхідно здійснити опитування водія чи пасажирів про обставини вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, свідками якого вони є або могли бути;
• якщо необхідно залучити водія транспортного засобу до надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або поліцейським, або як свідка під час оформлення протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів дорожньо-транспортних пригод;
• якщо уповноважений орган державної влади прийняв рішення про обмеження чи заборону руху;
• якщо спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху;
• порушення порядку визначення і використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв.

Всі інші причини зупинки автомобіля – незаконні!

Працівник поліції зобов’язаний поінформувати водія про конкретну причину зупинення ним транспортного засобу з детальним описом підстави зупинки, із зазначених вище.

Якщо поліцейський не може назвати причину зупинки, його подальші дії є незаконні і ви не зобов’язані їх виконувати.

3. ЧИ ВИХОДИТИ ВОДІЮ З АВТОМОБІЛЯ
Законодавством не передбачено обов’язку для водія виходити з автомобіля для перевірки документів. Тому з автомобіля не виходьте, а зачекайте працівника поліції, знаходячись в автомобілі.

Поліцейський має право запросити водія вийти з автомобіля лише:
• з метою усунення технічної несправності транспортного засобу або порушень правил перевезення вантажів;
• коли є достатні підстави вважати, що водій знаходиться в стані сп’яніння;
• коли водій або пасажири підозрюються в скоєнні злочину;
• коли є необхідною участь водія в оформленні документів або наданні допомоги іншим учасникам дорожнього руху.

4. ФІКСАЦІЯ ОБСТАВИН ПЕРЕВІРКИ
На випадок суперечливих правовідносин з поліцією увімкніть відеофіксуючий пристрій (відео реєстратор, мобільний телефон тощо).

Запишіть номер поліцейського автомобіля. У разі знаходження поблизу інших зупинених транспортних засобів, водіїв чи пасажирів – зафіксуйте їх та запишіть номерні знаки цих транспортних засобів з метою встановлення потенційних свідків.

Якщо поліцейський змусив Вас зупинитися в одному з місць, заборонених для зупинки (п. 15.9. ПДР) – зафіксуйте об’єкти, розташовані біля Вас, таким чином, щоб можна було ідентифікувати місце розташування Вашого автомобіля. Зупиняти транспортні засоби в місцях, заборонених ПДР, поліцейський має право лише у виключних випадках (достатні підстави вважати, що водій перебуває у стані сп’яніння, підозрюється у скоєнні злочину, залишив місце ДТП, створює аварійні ситуації іншим учасникам руху).

5. БЕСІДА З ПОЛІЦЕЙСЬКИМ

Під час зупинки транспортного засобу поліцейський зобов’язаний без затримки підійти до водія, а не змушувати його витрачати час.

Уважно вислухайте і зафіксуйте звернення до Вас працівника поліції. Під час звернення до водія поліцейський зобов’язаний: привітатися; чітко й зрозуміло назвати свою посаду, звання та прізвище; повідомити про причину зупинки, суть звернення чи правопорушення. На вимогу водія поліцейський зобов’язаний пред’явити своє службове посвідчення.

Поліцейський має право висловити вимогу про пред’явлення водієм:
а) посвідчення на право керування транспортним засобом;
б) реєстраційного документа на транспортний засіб;
в) поліса (сертифіката) обов’язкового страхування (у передбачених випадках).

Названі документи надавати в руки поліцейського не обов’язково, достатньо показати в розгорнутому вигляді. Вимога працівника поліції передати йому у руки документи незаконна.

Перед тим, як пред’явити свої документи, бажано висловити вимогу до нього пред’явити його службове посвідчення. З посвідчення бажано переписати прізвище, ім’я, по батькові, звання, посаду для можливого оскарження дій. Не забудьте записати номер нагрудного знака працівника, він також може Вам знадобитися для його ідентифікації (його не можна приховувати або будь-яким чином перешкоджати прочитанню інформації на ньому та фіксуванню його за допомогою технічних засобів).

Зверніть увагу, чи відповідають прізвище, звання та посада тим, які назвав поліцейський при зверненні, і чи не закінчився термін дії посвідчення. У разі виявлення невідповідності чи закінчення терміну дії посвідчення, вимоги такого працівника не виконуйте, негайно телефонуйте черговому поліції за телефоном 102 та на телефон довіри (телефони є на сайті МВС). Можливо, такий «поліцейський» є просто шахраєм у формі, який таким чином заробляє гроші, що є злочином.

У взаємовідносинах з учасниками дорожнього руху працівнику поліції забороняється: звертатися на «ти»; використовувати погрозливі чи ображаючі жести; допускати при спілкуванні зневажливий тон, грубість, вирази або репліки, які ображають людську гідність.

6. ПРАВА ВОДІЯ ПРИ НАКЛАДЕННІ ШТРАФУ
Якщо, спілкуючись з поліцейським, Ви зрозуміли, що він має намір скласти на Вас постанову про притягнення до адміністративної відповідальності (накласти штраф), Ви маєте наступні права:
• знайомитися з матеріалами справи, тобто на Вашу вимогу поліцейський зобов’язаний надати Вам можливість переглянути докази порушення, зокрема надати для перегляду запис з нагрудної камери;
• давати пояснення, подавати свої докази, зокрема зроблені Вами відеозаписи на телефон чи відеореєстратор, які підтверджують відсутність порушень з Вашого боку;
• заявляти клопотання, зокрема про необхідність скористатись послугами адвоката, про перенесення розгляду справи тощо;
• при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який має право на надання правової допомоги;
• виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження;
• бути особисто присутнім під час розгляду справи про адміністративне правопорушення;
• оскаржити постанову по справі.

7. ОГЛЯД АВТОМОБІЛЯ ПОЛІЦЕЙСЬКИМ.

Згідно підпункту «в» пункту 2.4. ПДР, на вимогу працівника поліції водій повинен дати можливість оглянути транспортний засіб, але відповідно до законодавства та за наявності на те законних підстав.

Крім ПДР, право оглянути в певних випадках Ваш автомобіль надається поліцейському також низкою норм КУпАП, ЗУ «Про Національну поліцію», ЗУ «Про заходи протидії…».

Проте жодна з цих норм не визначає межі такого огляду (оглянути автомобіль зовні, чи оглянути салон автомобіля, у тому числі важкодоступні місця). Така невизначеність працівниками поліції, як правило, тлумачиться на свою користь.

При цьому, Закон «Про Національну поліцію» встановлює додаткову форму огляду – «поверхневу перевірку», якій також піддаються транспортні засоби.
Підставами здійснення поверхневої перевірки транспортного засобу є:
• якщо існує достатньо підстав вважати, що в транспортному засобі знаходиться правопорушник або особа, свобода якої обмежується в незаконний спосіб;
• якщо існує достатньо підстав вважати, що в транспортному засобі знаходиться річ, обіг якої заборонено або яка становить загрозу життю чи здоров’ю;
• якщо існує достатньо підстав вважати, що транспортний засіб є знаряддям вчинення правопорушення та/або знаходиться в тому місці, де може бути скоєно кримінальне правопорушення, для запобігання якого необхідно провести поверхневу перевірку.
Поверхнева перевірка транспортного засобу здійснюється шляхом візуального огляду салону чи багажника транспортного засобу. Поліцейський при здійсненні поверхневої перевірки має право вимагати відкрити кришку багажника та/або двері салону.
Під час поверхневої перевірки речі або транспортного засобу особа повинна самостійно показати поліцейському вміст особистих речей чи транспортного засобу.
Законом “Про поліцію” і Правилами дорожнього руху не передбачено наявність свідків при проведенні огляду. Проте в бланку акту огляду передбачено наявність двох свідків. На нашу думку найкращим вашим свідком у даній ситуації буде відеозапис.

Крім того майте на увазі, що огляд від обшуку відрізняється тим, що при огляді активні дії здійснюються Вами (наприклад, Ви самостійно відкриваєте багажник, двері салону, демонструєте закриті місця салону тощо), виконуючи вимоги поліцейського, а він, в свою чергу, лише спостерігає за Вашими діями та речами, ні до чого не торкаючись руками.

За результатами огляду обов’язково складається акт, один екземпляр якого Ви маєте отримати. Але, якщо це «поверхнева перевірка», межу між якою відрізнити в цьому випадку складно, протокол не складається, такі дії, на жаль, ніяким чином не фіксуються.

8. РЕАГУВАННЯ НА НЕЗАКОННІ ДІЇ ПРАЦІВНИКА ПОЛІЦІЇ.
Якщо ж працівники поліції порушили Ваші права, не належно виконали свої обов’язки чи перевищили свої службові повноваження, перелічені у даній Пам’ятці, Ви маєте право оскаржити їх дії на гарячу лінію МВС чи звернутись письмово до управління патрульної поліції або до відділу внутрішньої безпеки.
Такими діями Ви спонукатимете працівників поліції дотримуватись законодавства при виконанні службових повноважень та не допускати неправомірних дій як з Вами, так і у майбутньому.

В цей же час, ЯКЩО ДІЇ ПОЛІЦЕЙСЬКИХ Є ПРАВОМІРНИМИ ТА ДОБРОЗИЧЛИВИМИ СТОСОВНО ВАС, ГІДНА ТА КУЛЬТУРНА ПОВЕДІНКА З ВАШОГО БОКУ ПО ВІДНОШЕННЮ ДО ПОЛІЦЕЙСЬКИХ БУДЕ СПРИЯТИ НАВЕДЕННІ ПОРЯДКУ НА ДОРОЗІ.

Поділитись

Поделиться в facebook
Поделиться в twitter
Поделиться в linkedin
Вход


Надішліть запит
на консультацію