ПРАВА ГРОМАДЯН ПРИ ЗАТРИМАННІ АБО АР

Під час затримання за підозрою у вчиненні кримінального злочину Ви маєте право:

не свідчити проти себе чи своїх рідних;
у будь який час відмовитися надавати показання і відповідати на запитання;
мати захисника і побачення з ним «віч-на-віч» до першого допиту;
надавати докази, заявляти клопотання і відводи;
вимагати перевірки судом законності затримання;
особисто брати участь у судовому розгляді щодо взяття Вас під варту.
Під час затримання Вам повинні роз᾽яснити Ваші права і скласти про це протокол, а також протокол про Ваше затримання як особи, підозрюваної у скоєнні злочину.
Після затримання може бути здійснено Ваш особистий обшук і вилучення речей та документів.
Такий обшук може здійснюватись лише особою однієї з Вами статі.

Якщо вас заарештували або затримали за кордоном:
Під час затримання Вам повинні пред᾽явити Ваші права і скласти про це протокол.
Відразу після затримання Ви маєте право негайно вимагати від поліції повідомити Консула України про ваше затримання. У цьому випадку поліція зобов᾽язана надати Вам можливість побачення з ним «віч-на-віч»;
Консул збере необхідні дані та з’ясує деталі стосовно вашої ситуації у компетентних осіб;
Дипломатичне представництво проконсультує Вас щодо особливостей вашого становища;
Консул докладе зусиль для забезпечення вашого утримання у належних санітарних та гігієнічних умовах у відповідності до законодавства країни перебування.
Але ви маєте чітко усвідомлювати, що якщо ви порушили законодавство країни перебування, то Консул не зможе врятувати вас від покарання, яке передбачене цим законодавством.

Пам᾽ятайте:

Ви не зобов᾽язані доводити свою невинуватість

Знайте!
Про Ваш арешт і місце перебування слідчий зобов᾽язаний повідомити дружину/чоловіка або іншого родича. Вимагайте, щоб таке повідомлення було здійснене негайно!
Якщо Ви заявите, що бажаєте запросити захисника, посадові особи зобов᾽язані надати Вам допомогу, щоб Ви могли з᾽явитися із захисником чи особами, які можуть його запросити.
Якщо Ви заявите, що бажаєте мати захисника, але за браком коштів або через інші поважні причини Ви не взмозі цього зробити, посадові особи зобов᾽язані призначити захисника за разунок держави.
Вимагайте захисника одразу після Вашого затримання!

Пам᾽ятайте:

Ви маєте право на захисника з моменту затримання!
У разі затримання за підозрою у вчиненні злочину Вас мають якнайшвидше, але у будь якому випадку не пізніше ніж у 72 години, звільнити, або доставити до суду, де Ви зможете взяти участь у розгляді справи щодо подальшого Вашого утримання під вартою.

Запишіть собі телефон адвоката Лаєвського Владислава Валерійовича, до котрого можна буде звернутись у разі Вашого затримання.

У випадку Вашого затримання за кордоном, майте також при собі номер найблищої консульської установи України для можливості виходу на зв᾽язок з Консулом України у тій державі де Ви знаходитесь!

Пам᾽ятайте:

Відповідно до ст. 25 Конституції України «…Україна гарантує піклування та захист своїм громадянам, які перебувають за її межами».
Відповідно до ст. 29 Конституції України Ви маєте право на свободу та особисту недоторканість.

Посадові особи правоохоронних органів не мають права Вас заарештувати або тримати під вартою без вмотивованого рішення суду.
Конституція України, лише у вийняткових випадках, коли потрібно нагально запобігти злочинові, або його перепинити, дозволяє затримання особи без рішення суду.
Законодавство України передбачає, що уповноважені органи можуть затримати Вас, без попереднього рішення суду, коли:
Ви вчиняєте адміністративне правопорушення. Щодо Вас вичерпано всі інші заходи впливу, а Ви не припиняєте своїх протиправних дій.
Ви вчинили адміністративне правопорушення і має бути складений протокол, а у Вас немає посвідчення особи і немає свідків, які б могли повідомити про Вас необхідні дані.
Адміністративне затримання не може тривати більше трьох годин. Лише у вийнятквих випадках, пов᾽язаних з порушенням пограничного режиму, або порядку обігу наркотичних засобів, Вас можуть затримати та строк до трьох діб. Також у разі вчиненого Вами дрібного хуліганства, злісної непокори правоохоронцю, образи правоохоронця та публічних закликів до невиконання його вимог, Вас можуть затримати до розгляду справи судом.
В усіх інших випадках, відразу після встановлення особи і складення протоколу, але у будь якому разі не пізніше ніж через 3 (три) години, Вас має бути звільнено.
Законодавство України передбачає також, що уповноважені органи можуть затримати Вас без попереднього рішення суду у випадку обґрунтованої підозри, що Ви вчинили злочин, але тільки тоді, коли така підозра ґрунтується на зазначених у законі обставинах, а саме:
Коли Вас застали при вчиненні злочину або безпосередньо після його вчинення;
Коли очевидці, в тому числі й потерпілі прямо вкажуть, що саме Ви вчинили злочин;
Коли на Вас, або на Вашому одязі, при Вас або у Вашому житлі будуть виявлені явні сліди злочину;
Якщо таких обставин немає, але у правоохоронців є інші підстави для підозри, Вас можуть затримати без попереднього рішення суду лише якщо Ви намагалися втекти, або не маєте постійного місця проживання, або коли не встановлено Вашу особу.

У будь яких інших випадках Ваше затримання без попереднього рішення суду не є законним. У випадку затримання за рішенням суду або без рішення суду, правоохоронці зобов᾽язані представитись і повідомити Вас яке саме правопорушення Ви вчинили, або у вчиненні якого злочину Ви підозрюєтесь, роз᾽яснити Ваші права і обов᾽язки визначені законодавством.

У разі вашого виїзду за кордон, випишіть собі обов’язково телефони та адресу Консульства України тієї держави у якій Ви знаходитиметесь, або ж адвоката чи офіційної недержавної правозахисної організації, куди можна буде звернутись у разі Вашого затримання!

Поділитись

Поделиться в facebook
Поделиться в twitter
Поделиться в linkedin
Вход


Надішліть запит
на консультацію