Додатково про процедуру прийняття спадщини.

Питання процедури прийняття спадщини неодноразово було вже роз’яснено, але оскільки діапазон питань, що задаються на консультаціях часто виходить за межі вказаної статті, ми вирішили додатково роз’яснити про ставку податку при прийнятті спадщини і зміни в процедурі продовження строку прийняття спадщини, а також можливість позасудового врегулювання спору, у разі відсутності правовстановлюючих документів на спадкове майно.

Як відомо, спадкування в України здійснюється за заповітом або законом. Спадкування за законом може відбуватися виключно у випадку відсутності заповіту або визнанні його недійсним. При цьому варто зазначити, що спадкоємець після прийняття спадщини повинен сплатити податок з доходів фізичних осіб, і ступінь його споріднення із спадкодавцем напряму впливає на розмір податку.

Так, відповідно до ст. 174 Податкового кодексу України об’єкти спадщини оподатковуються:

  • за нульовою ставкою (0%), якщо власність успадковується членами сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення;
  • за ставкою п’ять відсотків (5%), якщо власність успадковується іншими членами сім’ї (друга – п’ята ступінь споріднення);
  • якщо спадкодавець або спадкоємець нерезидент, то ставка податку дорівнює вісімнадцяти відсоткам (18%).

Далі, Цивільний кодекс України встановлює шестимісячний строк для прийняття спадщини, який починається з дня смерті спадкодавця. За цей період спадкоємець повинен звернутися до нотаріуса за місцем реєстрації померлого і подати заяву про прийняття спадщини.

Однак, не рідко спадкоємці з тих чи інших причин пропускають зазначений строк. В такому випадку нотаріус направляє їх до суду за поновленням даного строку. Суд, у свою чергу, може продовжити даний строк тільки у випадку встановлення поважних причин його пропущення.

 

Однією із найбільш поширених причин, яку суд донедавна визнавав поважною, було незнання спадкоємцем про смерть спадкодавця. Однак, нещодавно Верховний Суд України роз’яснив, що незнання про смерть спадкодавця – не є поважною причиною пропущення строку для прийняття спадщини. Оскільки рішення Верховного Суду України є обов’язковим для судів нижчих інстанцій, на даний час розраховувати на поновлення строку з цих підстав не варто.

Проте є й позитивні моменти. Наприклад, якщо у спадкоємців відсутні оригінали правовстановлюючих документів на спадкове майно, при наявності їх копій і письмового підтвердження нотаріусом родинних зв’язків між спадкоємцем і спадкодавцем, змінами в законі надано можливість зареєструвати право власності на спадкове майно без звернення до суду. Раніше дані питання вирішувалися тільки в судовому порядку.

Сподіваюся, ця інформація стане Вам у пригоді. Але пам’ятайте, все знати неможливо, та можливо та важливо знати адвоката, який завжди зможе підказати. Адвокат Владислав Лаєвський має багаторічний успішний досвід роботи саме за цією категорією справ.  Звертайтеся до Адвоката Владислава Лаєвського! Заощаджуйте власні кошти та майно!

Поділитись

Поделиться в facebook
Поделиться в twitter
Поделиться в linkedin
Вход


Надішліть запит
на консультацію