Пільги зі сплати судового збору у 2018 році.

За загальним правилом для звернення до суду та розгляду судом позовної заяви необхідно сплатити судовий збір. Особливо актуальною темою судовий збір став після того, як нещодавно законодавець суттєво підвищив його розмір, а також зменшив кількість пільговиків, тобто осіб, звільнених від сплати судового збору.

Закон визначає, що судовий збір – це один зі складових судових витрат, який справляється по всій території нашої держави за подання позовних та інших видів заяв, скарг до суду, а також за здійснення видачі судових документів.

Судовий збір має бути сплачено до звернення до суду,  а копія квитанції про його сплату має бути додана до заяви чи скарги, з якою особа звернулася до суду.

Розмір судового збору залежить від низки чинників, зокрема виду судочинства, у порядку якого має бути розглянута справа, категорія справи, інстанція, до якої звертається особа тощо. У низці категорій справ для визначення розміру судового збору має значення, яка саме особа звертається до суду – юридична чи фізична.

Зазвичай розмір судового збору встановлюється у відсотках до прожиткового мінімуму, встановленого в Україні на момент звернення до суду. У деяких випадках розмір судового збору залежить від ціни позову, однак у таких випадках передбачається максимальний розмір судового збору, який має бути сплачений позивачем.

Як показує практика, необхідність у вирішенні справи судом може виникнути у абсолютно різних людей з різними доходами та матеріальним станом. Інколи особа просто не має можливості оплатити розмір судового збору для розгляду її справи.

Враховуючи особливості певних категорій справ, статус певних осіб та деяких інших обставин, чинне законодавство України встановлює пільги щодо сплати судового збору.

Особи, що звільнені від сплати судового збору у зв’язку з їхнім особливим статусом

По-перше, закон містить перелік осіб, які не сплачують судовий збір незалежно від категорії справи, інстанції суду, у якому відбувається розгляд справи, та судочинства, за правилами якого така справа буде розглядатися.

До таких осіб належать: інваліди Великої Вітчизняної війни, а також сім’ї воїнів та партизанів, що загинули та пропали безвісти, та прирівняні до них особи у передбаченому нормативно-правовими актами порядку; особи з інвалідністю І та ІІ групи, а також законні представники дітей з інвалідністю та недієздатних осіб з інвалідністю; особи, яким надано статус постраждалих від Чорнобильської катастрофи 1 і 2 категорії.

Всі зазначені статуси осіб підтверджуються відповідними посвідченнями чи довідками встановленого зразка.

Категорія справ, у яких всі позивачі звільнені від сплати судового збору

Закон містить перелік справ, для розгляду яких позивачі не сплачують суму судового збору.

Так, не потрібно сплачувати судовий збір, подаючи позовну заяву про стягнення заробітної плати чи поновлення на роботі; у справах, пов’язаних зі стягненням аліментів та додаткових витрат на утримання дитини; у справах про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом чи смертю особи; у справах щодо відшкодування моральної шкоди завданої кримінальним правопорушенням; у справах, пов’язаних зі стягненням компенсацій жертвами політичних репресій, які були реабілітовані відповідно до закону.

Не стягується судовий збір з позивачів у деяких справах, що стосуються біженців та осіб, які потребують тимчасового захисту, а також у спорах, пов’язаних з присвоєнням статусу учасника бойових дій.

Звільнення від сплати судового збору певними особа у конкретних категоріях справ

Крім того, закон встановлює певні категорій справ, для розгляду яких визначені особи чи особи з передбаченим статусом звільняються від сплати судового збору.

Так, у справах, пов’язаних із захистом прав та законних інтересів осіб під час надання психіатричної допомоги, особи, що страждають на психічне захворювання, та їхні законні представники звільнені від сплати судового збору.

У справах, що стосуються уточнення списків виборців, безпосередньо виборці не сплачують судовий збір.

Також не стягується судовий збір з військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, якщо їхні позовні заяви пов’язані з виконанням військового обов’язку. А ось Герої України та учасники бойових дій не сплачують суму судового збору у разі звернення до суду з позовом про захист їхніх прав.

Слід звернути увагу, що якщо особа, яка звертається до суду, має одну з передбачених законом пільг щодо сплати судового збору, необхідно обов’язково вказувати про це у тексті позовної заяви та у разі необхідності додавати документи, що це підтверджують.

Наприклад, якщо до суду звертається учасник бойових дій щодо захисту його прав до позовної заяви необхідно додати копію посвідчення, що підтверджує вказаний статус.

Якщо позивачем виступає законний представник дитини з інвалідністю, то, окрім підтвердження статусу дитинидовідкою чи відповідним посвідченням, необхідно підтвердити наявність відповідних повноважень. Так, законним представником дитини можуть бути її батьки чи усиновлювачі, а отже, наявність відповідного зв’язку між позивачем та дитиною, в чиїх інтересах він звертається і має бути підтверджено документально.

Маючи сумніви щодо наявності чи відсутності пільг зі сплати судового збору, а також порядку його сплати чи повернення, необхідно звернутися за консультацією до адвоката.

Поділитись

Поделиться в facebook
Поделиться в twitter
Поделиться в linkedin
Вход


Надішліть запит
на консультацію