Юридична консультація адвоката по спадковим справам може стосуватися будь-яких питань, але все ж таки зверну увагу на те, що відповідно до Глав 84-90 Цивільного кодексу України (далі – ЦК), Закону України «Про нотаріат», підзаконних нормативно-правових актів, в Україні встановлено нотаріальний порядок оформлення права на спадщину. Основним суб’єктом взаємодії по спадщині є нотаріус.
Допомога адвоката в отриманні спадщини в Україні знадобиться тоді, коли за загальним (нотаріальним) порядком прийняття і оформлення спадщини пішло щось не так. Типові види позовів в сфері захисту спадкових прав наступні:
- про визнання заповіту недійсним (ч. 2 стаття 1223, 1257 ЦК),
- про усунення від права на спадкування (ст. 1224 ЦК),
- про зменшення розміру обов’язкової частки у спадщині (ч. 1 ст. 1241 ЦК),
- про визначення додаткового строку для прийняття спадщини (ч. 3 ст. 1272 ЦК),
- про визнання права власності в порядку спадкування за законом,
- про визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину (ч. 1 ст. 1301 ЦК),
- про відшкодування розумних витрат, які були зроблені особою на утримання, догляд, лікування та поховання спадкодавця (стаття 1232 ЦК),
- та інші.
Важливим доказом в даній категорії справ є матеріали спадкової справи, які, як правило, за клопотанням сторін, витребовуються у нотаріуса за ухвалою суду.
Судами звертається увага, чому позивач (заявник) одразу звернувся за захистом своїх законних прав та інтересів до суду, чи може у нього були всі умови для реалізації своїх прав та інтересів в нотаріальному порядку.
Кожен вид позовів має свої особливості, але при наявності підстав, якісно складеному позові (заяві) та дотриманні процедури, вони з вискою ймовірністю будуть задоволені судами.
Для себе необхідно знати, що спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців) (ч. 1 ст. 1216 ЦК).
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ч. 1 ст. 1217 ЦК).
До складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ч. 1 ст. 1218 ЦК).
Не треба забувати, що успадкувати можна не тільки права, а й обов’язки!
Так, відповідно до ст. 1231 ЦК:
- До спадкоємця переходить обов’язок відшкодувати майнову шкоду (збитки), яка була завдана спадкодавцем.
- До спадкоємця переходить обов’язок відшкодування моральної шкоди, завданої спадкодавцем, яке було присуджено судом зі спадкодавця за його життя.
- До спадкоємця переходить обов’язок сплатити неустойку (штраф, пеню), яка була присуджена судом кредиторові із спадкодавця за життя спадкодавця.
- Майнова та моральна шкода, яка була завдана спадкодавцем, відшкодовується спадкоємцями у межах вартості рухомого чи нерухомого майна, яке було одержане ними у спадщину.
Порядок оформлення спадщини за заповітом
Заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті (ч. 1 ст. 1233 ЦК).
У заповідача доволі багато прав для вираження своєї волі на випадок своєї смерті. Заповідач має право:
- на визначення обсягу спадщини, що має спадкуватися за заповітом (ст. 1236 ЦК),
- на покладення на спадкоємця інших обов’язків (ст. 1240 ЦК),
- на призначення спадкоємців (ст. 1235 ЦК), тощо.
Так, відповідно до стаття 1235 ЦК:
- Заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.
- Заповідач може без зазначення причин позбавити права на спадкування будь-яку особу з числа спадкоємців за законом. У цьому разі ця особа не може одержати право на спадкування.
- Заповідач не може позбавити права на спадкування осіб, які мають право на обов’язкову частку у спадщині. Чинність заповіту щодо осіб, які мають право на обов’язкову частку у спадщині, встановлюється на час відкриття спадщини.
Заповідач складає заповіт особисто у нотаріуса, нотаріус його реєструє в спадковому реєстрі. Заповідач може скасувати заповіт, скласти новий заповіт і так далі. Кожний новий заповіт відміняє попередній.
Як отримати спадок по заповіту?
Порядок оформлення спадщини за заповітом загальний: подача нотаріусу заяви про прийняття спадщини, заведення нотаріусом спадкової справи, провадження по спадковій справі і видача через шість місяців свідоцтва про право на спадщину. Єдине, що – уважне вивчення змісту заповіту: чи може бути заповіт визнаний недійсним? чи охоплює він усю спадщину або тільки її частину?
Відповідно до ч. 2 ст. 1223 ЦК, у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування одержують особи за законом.
Порядок оформлення спадщини за законом
Відповідно до статті 1258 ЦК:
- 1. Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
- 2. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття.
Відповідно до ч. 1 ст. 1261 ЦК,
- У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки (ч. 1 ст. 1261 ЦК).
- У другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері (ч. 1 ст. 1262 ЦК).
- У третю чергу право на спадкування за законом мають рідні дядько та тітка спадкодавця (ч. 1 ст. 1263 ЦК).
- У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини (ч. 1 ст. 1264 ЦК).
- У п’яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення (ч. 1 ст. 1265 ЦК).
Онуки, праонуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини (спадкування за правом представлення) (ч. 1 ст. 1266 ЦК).
Частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними (ч. 1 статті 1267 ЦК).
Як отримати спадок по закону?
Порядок оформлення спадщини за законом загальний: подача нотаріусу заяви про прийняття спадщини, заведення нотаріусом спадкової справи, провадження по спадковій справі і видача через шість місяців свідоцтва про право на спадщину. Єдине, що – уважно вивчити коло спадкоємців і до якої черги спадкування за законом вони належать.